Κόστος σε Πολωνία
100+ Ιδρύματα·400+ ΠρογράμματαΒασικά Σημεία
- Μέσα ετήσια δίδακτρα: €2.000 - €6.000 / έτος
- Μηνιαία έξοδα διαβίωσης: €300 - €600 / μήνα
- Ασφάλιση υγείας: €50 - €100 / μήνα
- Απόδειξη κεφαλαίων για βίζα: €400 / μήνα (≈ €4.800 / έτος)
- Στέγαση (Numbeo): $964 / μήνα (1 υπνοδωμάτιο + λογαριασμοί + internet)
- Δικαιολογητικό θεώρησης (τέλος αίτησης): $160 περίπου
- Εγγραφή/προθεσμίες: Αιτήσεις: Μάιος έως Ιούλιος για έναρξη Οκτώβριο
- Ωράριο εργασίας για φοιτητές: 20 ώρες/εβδομάδα κατά τη διάρκεια του εξαμήνου · πλήρες ωράριο 3 μήνες διακοπές
Κόστος σπουδών — γρήγορα
Το βασικό κόστος: δίδακτρα €2.000–€6.000 ετησίως και μηνιαίο κόστος διαβίωσης περίπου €300–€600. Η ασφάλιση υγείας που απαιτείται για τη θεώρηση είναι περίπου €50–€100/μήνα. Η μετανάστευση ζητά απόδειξη κεφαλαίων €400/μήνα.
Δίδακτρα
- Δίδακτρα για διεθνείς φοιτητές: €2.000 έως €6.000 ανά έτος.
- Οι πολίτες ΕΕ πληρώνουν τα ίδια δίδακτρα με τους Πολωνούς κατοίκους.
- Υπάρχουν προγράμματα σε αγγλικά σε περισσότερα από 100 ιδρύματα και 400 προγράμματα.
- Υποτροφίες: Πολωνικό κρατικό πρόγραμμα, υποτροφίες πανεπιστημίων, Erasmus+.
Μηνιαίο κόστος διαβίωσης — ανάλυση
- Εκτίμηση συνολικού κόστους: €300–€600/μήνα, ανάλογα με την πόλη και τον τρόπο ζωής.
- Παραδείγματα τοπικών τιμών (σε PLN):
- Ενοικίαση σε κοινόχρηστο διαμέρισμα: 363 PLN/μήνα
- Λογαριασμοί (ρεύμα, θέρμανση κ.ά.): 79 PLN/μήνα
- Internet: 13 PLN/μήνα
- Τοπική συγκοινωνία: 27 PLN/μήνα
- Συμβουλή: σε μεγάλες πόλεις το κόστος είναι στην άνω κλίμα του εύρους. Σε μικρότερες πόλεις είναι χαμηλότερο.
Επαληθευμένα δεδομένα κόστους (Numbeo)
Χρησιμοποιήστε αυτά τα στοιχεία ως σημεία αναφοράς.
Κατηγορία | Μηνιαία εκτίμηση |
|---|---|
Στέγαση (1 υπνοδωμάτιο + λογαριασμοί + internet) | $964 |
Τρόφιμα (μαγείρεμα στο σπίτι) | $15 |
Δημόσια συγκοινωνία (μηνιαία κάρτα) | $33 |
Ασφάλιση υγείας και απόδειξη κεφαλαίων για θεώρηση
- Απαιτούμενη απόδειξη κεφαλαίων για τη θεώρηση: €400/μήνα (περίπου €4.800/έτος).
- Ασφάλιση υγείας που συνιστάται/απαιτείται για τη θεώρηση: περίπου €50–€100/μήνα.
- Τέλος αίτησης θεώρησης: περίπου $160.
- Χρόνος επεξεργασίας για φοιτητική θεώρηση: περίπου 15 ημέρες.
- Για λεπτομέρειες θεώρησης δείτε τις απαιτήσεις φοιτητικής θεώρησης για Πολωνία.
Άλλα έξοδα, εργασία και υποτροφίες
- Εξοδα αίτησης/διαχείρισης: ποικίλλουν ανά πανεπιστήμιο. Ελέγξτε το πανεπιστήμιο πριν υποβάλετε αίτηση.
- Βιβλία και εκπαιδευτικό υλικό: μεταβλητό κόστος, συνήθως χαμηλότερο από σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες.
- Δυνατότητα εργασίας: 20 ώρες/εβδομάδα κατά τη διάρκεια των μαθημάτων. Πλήρες ωράριο 3 μήνες διακοπές.
- Υποτροφίες: διαθέσιμες από το κράτος και τα ιδρύματα. Ελέγξτε προθεσμίες κατά την αίτηση.
Διαδικασία αίτησης και σημαντικά βήματα
- Χρονοδιάγραμμα: αιτήσεις συνήθως Μάιος–Ιούλιος για έναρξη Οκτώβριο.
- Βασικά έγγραφα που θα χρειαστείς:
- Πτυχίο ή αποδεικτικό σπουδών
- Πιστοποιητικό γλώσσας για προγράμματα αγγλικών (αν απαιτείται)
- Αποδεικτικό οικονομικών (αποδείξεις τραπεζικού λογαριασμού με €400/μήνα)
- Ασφάλιση υγείας ή σχέδιο ασφάλισης
- Μετά την άφιξη: αίτηση για προσωρινή άδεια διαμονής σύντομα μετά την εγκατάσταση.
Συχνές ερωτήσεις
Πόσο κοστίζει κατά μέσο όρο η διαβίωση στην Πολωνία;
Η εκτίμηση είναι €300–€600 ανά μήνα ανάλογα με την πόλη. Τα τοπικά στοιχεία δείχνουν ενοίκιο σε κοινόχρηστο διαμέρισμα περίπου 363 PLN και τοπική μετακίνηση 27 PLN/μήνα.
Πόσα είναι τα δίδακτρα για διεθνείς φοιτητές στην Πολωνία;
Τα δίδακτρα κυμαίνονται συνήθως μεταξύ €2.000 και €6.000 ετησίως. Οι φοιτητές από την ΕΕ πληρώνουν τα ίδια δίδακτρα με τους Πολωνούς.
Τι ποσό πρέπει να δείξω για την αίτηση θεώρησης σπουδών;
Η μετανάστευση απαιτεί απόδειξη κεφαλαίων €400/μήνα (≈ €4.800/έτος). Επίσης θα χρειαστείς ασφάλιση υγείας περίπου €50–€100/μήνα.
Πόσο κοστίζει η αίτηση για φοιτητική θεώρηση;
Το τέλος αίτησης για τη θεώρηση είναι περίπου $160. Ο χρόνος επεξεργασίας είναι περίπου 15 ημέρες.
Μπορώ να δουλέψω ενώ σπουδάζω στην Πολωνία;
Ναι. Επιτρέπονται 20 ώρες την εβδομάδα κατά τη διάρκεια του εξαμήνου και πλήρες ωράριο για έως 3 μήνες κατά τις διακοπές.